PUBLIKUJEME

PUBLIKUJEME

George Friedman
27. Únor 2017

Zájmy jsou v rámci NATO různorodé, a to zejména mezi Spojenými státy a mnoha evropskými zeměmi. George Friedman se tím zabývá blíže.

číst více
George Friedman
27. Únor 2017

Zájmy jsou v rámci NATO různorodé, a to zejména mezi Spojenými státy a mnoha evropskými zeměmi. George Friedman se tím zabývá blíže.

číst více
Marian Kechlibar
2. Únor 2017

Klaus Geiger popsal ve svém včerejším komentáři schengenský prostor a zavedení eura jako „dva vzdušné zámky Evropy“.

Ačkoliv Die Welt, který jeho článek uveřejnil, je na německé mediální scéně spíše vpravo, otevřený skepticismus vůči velkým europrojektům je i v něm vzácností. Je to tedy svého druhu změna. Pravda, na konci Geigerovy úvahy následuje jakési zacouvání zpět v podobě výzvy „ještě je můžeme zachránit, když je urychleně postavíme na pevný základ“, kteroužto výzvu pak cupují čtenáři v komentářích pod článkem na kusy (vesměs v duchu „vzdušné zámky na pevném základě jsou stále ještě vzdušné zámky“). Ale celkové vystřízlivění je z Geigerova článku výrazně zná

číst více
Admin
2. Únor 2017

Přinášíme vám záznam debaty BEZ POLITICKÉ KOREKTNOSTI s Václavem Cílkem a Petrem Robejškem z Mendelovy univerzity v Brně

 

číst více
Kateřina Perknerová
19. Listopad 2016

Politolog Petr Robejšek: Elity vrší chyby a malý člověk platí účet

Před třemi týdny převzal Petr Robejšek z rukou Miloše Zemana státní vyznamenání Za zásluhy. Muž jasných a zřetelně formulovaných názorů je na české veřejné scéně dlouhodobě známý a viditelný, ačkoliv působí především v Německu, kam v roce 1975 emigroval.

 

V Americe vyhrál Donald Trump, v Bulharsku proruský generál Radev. V Česku premiér z vlády odvolal ministra pro lidská práva a významný člen téže strany Jeroným Tejc navrhuje rychlejší vyhošťování uprchlíků. Co se děje se světem obecně a Českou republikou zvlášť?

Společnosti, ať už americká, bulharská nebo česká, mají pomalu dost paternalistického přístupu elit, který jim říká, co smějí a hlavně, co nesmějí říkat. Druhý moment je vznik poptávky po typu politika, který věci popisuje třeba drsně, ale jasně. Tím, jak je pojmenovává, vyjadřuje, co si myslí velká část národa. Právě ta, jež se cítila opomíjena lidmi, kteří jim říkali, že morálka a tolerance jsou nade vše, což většina odmítala. Jde tedy o jakousi erupci nespokojenosti národa s arogantní a bezdůvodně pyšnou elitou.

číst více
Studenta
14. Listopad 2016

Dr. Robejšek: Demokracie negarantuje správná, ale většinová rozhodnutí

Celý uplynulý měsíc vás informujeme o tom, jaké politické názory má naše generace. Že chodíme volit, i když nevěříme, že to něco změní, jaký máme názor na naši vládu a prezidenta, nebo zda bychom měli vystoupit z EU, to už jste si přečetli. Jak jsme na tom ve srovnání se zahraničím? A proč bychom se do politiky měli častěji a více zapojovat? Na toto téma jsme si povídali s politologem, ekonomem a dlouholetým analytikem politických a hospodářských procesů Dr. habil. Petrem Robejškem.

 

 

číst více
DVTV
11. Listopad 2016

Rozhovor na DVTV s Petrem Robejškem a moderátorem Martinem Veselovským. Tentokrát o udělení státního vyznamenání, prezidentovi Zemanovi, Trumpovi, přístupu k vládnutí a o médiích.

 

 

 

číst více
Walter Russel Mead
6. Říjen 2016

Zakladatelé Evropské unie byli tvrdohlaví pragmatici a jejich moudrost by mohla pomoci dnešním představitelům EU zvládnout Putina, migraci a Brexit.

číst více
Admin
13. Září 2016

Přinášíme vám záznam unikátní debaty BEZ POLITICKÉ KOREKTNOSTI s velvyslankyní ČR v Sýrii paní Evou Filipi a velvyslancem ČR v Izraeli panem Ivo Schwarzem. Debatu o situaci na Blízkém východě, která se konala 30.8.2016 na půdě Akademie věd v Praze, moderoval Václav Cílek.

číst více
Petr Robejšek
22. Srpen 2016

INSTITUT 2080 pořádá 8. září 2016 u příležitosti svého prvního výročí konferenci "Lokální ekonomiky 2016".

Více informací o konferenci naleznete na: www.lokalniekonomiky.cz 

Následující text je obecným úvodem do této problematiky. 

číst více

Stránky